Klubi luguKes on klubisKus me surfameÕpetame sindki sõitmaMida meist kirjutatakseKõige tähtsamast
Avaleht
Avaleht
Anna teada, kus sõidad Rendi surfikama Osta klubi atribuutikat Kasulikud kohad Tule chattima Avalda arvamust, tõstata teema! Osta, müü, vaheta Kus, mis, millal? Võistluskalender Üritused Pildid
uudised

Saaremaa Merispordiselts alustab uut hooaega
02.01.2003

Saaremaa Merispordiselts alustab uut hooaega
Aasta viimasel päeval leiab meist igaüks kindlasti aega, et korrakski mõtiskleda möödunud aasta üle ja pöörata pilk homme algavale uuele aastale. Saatuse tahtel algab aasta viimasel päeval Saaremaa Merispordi Seltsil uus hooaeg. Tähistame Seltsi 76. tegevusaastat ja pöörame pilgud oma 77. hooajale.

Traditsiooniliselt saavad seltsi liikmed kokku 31. detsembri keskpäeval restoranis Daissi. Just sellel kellaajal, 76 aastat tagasi, pandi Mihkel Nepsi eestvedamisel alus Saaremaa Merispordi Seltsi asutamisele. Võib rahuloluga tõdeda, et 1926. aastal omaaegsete purjetamishuviliste poolt visatud seeme sattus viljakasse pinnasesse. Täna kuulub meie liikmeskonda kaugelt üle saja liikme ning lisaks veel poolsada noorliiget. Mõni aeg tagasi tegime pidulikus meeleolus Kuressaare konverentsikeskuses kokkuvõtte, nüüd juba möödunud, 76. purjetamishooajast.

Hooaeg täis võistlusi

Tavapäraselt algab seltsi hooaeg peakoosolekuga. Olgu siinkohal lisatud, et eelseisev peakoosolek on aruande-valimiskoosolek, kus valitakse uus juhatus ja ka uus kommodoor. Selleks, et mis puust mehi uus juhatus ja ka kommodoor saab olema, on plaanis samal päeval ka spordipäev korraldada. See annab uuele juhtkonnale võimaluse kohe ennast lähemalt tutvustada, seltsi liikmete ettepanekuid kuulata ning oma sportlike võimeid kohalolijatele demonstreerida.

Aprillis võtsid seltsi liikmed mõõtu keeglimängus. Võistlus kujunes väga põnevaks ja lõpptulemusena selgus, et jaht Evelyn meeskonnale vastaseid ei leidunud.

Edasi jätkus hooaeg juba purjetamise lainel nn. Proloogiga ja selle võistlusega avati purjetamishooaeg Roomassaares. Esimene regatt peab näitama, milline on olnud talvine ettevalmistus ja kas jahi trimm on vastanud ootusele või tahab veel enne tähtsamaid võistlusi sättimist saada.

Esimene karikaarvestuse regatt oli Allirahu. Sõitsime teistkordselt nn. Karina uuenduse järgi.

Traditsiooniliselt on teiseks regatiks Kuressaare linna lahtised meistrivõistlused ja seekord seilati Riiga. Regati avamisel andis linnapea Jaanus Tammkivi põhjaliku ülevaate Kuressaare ja Riia linna ajaloolistest sidemetest, mille tulemusena saime kõik teada, et Kuressaare linnaõigused pärinevad Riia linnalt. Regati korraldamist alustati juba eelmisel aastal ja siin panid õla alla koos juhatusega paljud Seltsi liikmed eesotsas Mart Tammega.

Minnes oli sõit kiire ja ilm pisut karune. See andis nii mõnelegi mõtteainet purjetamisriietest ning jällegi tuli tõdeda – ei ole olemas halba ilma on olemas viletsad riided. Tagasisõidu aega lükkas juhatus ettevaatuse mõttes pisut edasi ning seda ikka põhimõttel – austa merd ja Neptunit, küll siis meri ja Neptun ka sinust lugu peavad. Ja mis seal salata, nii see ka läks. Ilm oli suurepärane ja sõit edenes hästi. Võidumehed olid need, kes kasutasid Läti ranniku ja Kolka poolsaare maatuult viimase võimaluseni.
Kuressaare linna meistriks tuli jaht Hälin meeskond, kapten Allan Nils.

Ruhnu regatt on leidnud kindla koha seltsi võistluskalendris. Võistlus peetakse traditsiooniliselt Roomassaare sadama auhindadele. Selle regati rändkarikas on üks omanäolisemaid, mis lisab paraja annuse pinget võidu saavutamise nimel.

Juuli keskpaigas osales 10 seltsi jahti Muhu Väina Regatil, mis oli Saaremaa Merispordi Seltsi jahtidele läbi aegade arvukaimaks osavõtuks, kuid eriti teeb rõõmu see, et pooled meeskonnad saabusid kodusadamasse medalitega – kuldmedalid ja koos sellega Eesti meistritiitli võitis jaht Primadonna, kapten Lennart Alpstad. Hõbemedalitega hiilgasid jaht Mercurius meeskond, kapten Renno
Tammleht ja jaht Hälin meeskond.

Kolmandat aastat järjest jõudis kolme hulka jaht Evelyn, seekord tuli seni puudunud kolmas koht. Lisaks sai jaht Mesilind meeskond eesotsas kapten Mart Tammega, pärast paari väsitavat etappi kaldal, auga teenitud tulemuse eest hooaja pidulikul lõpetamisel kaela Muhu Väina Regati peakohtunikult Jevgeni Petšonkinilt Eesti meistrivõistluste pronksmedalid. Ka ülejäänud jahid, kes küll esikolmikusse ei jõudnud, esinesid edukalt ning jõudsid kõik kuue hulka.

Watergate’i regatil osalesid Mesilind, Vesilennuk, Primadonna ja Blanca. Võibki öelda, et see regatt on kujunenud jaht Blanca leivanumbriks. Nad on kolmel viimasel aastal saanud kaks esikohta ja ühe teise koha. Sellel aastal võideti esikoht.

Pärast Muhu Väina Regatti on seltsi liikmetel ka pisut enam vaba aega, et teha ettevalmistusi maakonna meistrivõistlusteks Roja regatiks. Enne seda aga pidasime jällegi traditsioonilise rahvaspordi ürituse Merepäevade regati. Regatt õnnestus ning pakkus seegi kord nii osalejatele kui ka pealtvaatajatele põnevaid elamusi.
Roja regatt on olnul seni hooaja oodatuim sündmus. Nii nagu alati ei tulnud seegi kord kellelgi pettuda.

Vaatamata pikale traditsioonile, suudab see regatt ikka ja alati üllatada oma uudsusega. Usume, et oleme väikeses Roja linnas oodatud külalised. Roja regati mõlemad sõidud toimusid mõnusalt tugevas tuules, kuid rajarekordit ei sündinud ning nüüd võib jaht Mesilind meeskond rahulikult hingata, sest tema läinud aastane rajarekord jäi esialgu püsima.

Pärast starti, oli üldiselt rabelemist kõvasti, sest alguses oli tuulega kitsas. Kuid see sunnibki erinevaid kavalusi appi võtma. Julgemad otsustasid sõita teiselt poolt Abrukat ja tõestasid järjekordselt, et lühim tee kahe punkti vahel ei ole sirge. Kuid need, kes otsustasid seda reeglit Kuramaa ranniku all kuritarvitada, lõikasid näppu. Liiga pikalt maa alla sõitnud jahtide finiš kujunes teistest oluliselt aeganõudvamaks. Kahe sõidu kokkuvõttes tuli Saare maakonna meistriks (osales 22 jahti) jaht Karina meeskond kapten Margus Hieti juhtimisel, teise koha saavutas jaht Astrid, kapten Toivo Matt ja kolmanda koha saavutas jaht Evelyn meeskond.

Roja Regati korraldamisel on andnud suure panuse Aivar Laus. Oma tööülesannetest tulenevalt on ta Roja linnas kui kohalik ja eks kohalikul on kõik võimalused teada, kuidas meid teisi, kui välismaalasi, järje peale aidata.

Traditsiooniliselt on hooaja viimaseks regatiks Abruka regatt. Enne viimast regatti oli tabeliseis pingelisem kui kunagi varem. Esimesed seitse jahti olid selgelt karikavõistluste (25 meeskonna hulgast) medalikonkurentsis ja esimesed viis võisid lootust hellitada esikoha osas. Kuid suuremad üllatused jäid järgmiseks korraks. Jaht Blanca meeskond, kapten Aivar Laus, oli kogu hooaeg stabiilselt esinenud ja ei vääratanud viimaselgi regatil. Tasuks tuli hooaja kokkuvõttes esikoht. Teise koha saavutas jahi Astrid meeskond ja kolmanda koha jahi Evelyn meeskond. Koos Abruka regatiga lõppes hooaeg nii Roomassaare jahisadamas kui ka Sadama kohvikus.

Kuna sügisilmad olid jätkuvalt sõbralikud, leidis jaht Vesilennuk jõudu ja tahtmist veel ühe regati, Jäätükkidega võidu, korraldamiseks. Idee on hea ning edaspidigi võiks korraldada sellise regati hooaja lõpus, mis oleks kui epiloog kogu hooajale ja ühtlasi maandaks hooaja jooksul tekkinud võistluspinged. Sellel võidukihutamisel nägime uut jahti Hai, mis tegelikult on äraunustatud vana.

Noorte purjetamine tõusuteel

Noorte purjetamistreeningute korraldamisel oleme selle aastaga teinud sammu edasi. Meie noorte poolt saavutatud sportlikud tulemused on kõigiti tähelepanuväärsed.

Noorte hooaja kokkuvõtteks tahan öelda, et huvi purjetamise kui spordiala või kui harrastuse osas on kasvav. Selleks, et edaspidigi võiksime uhkust tunda meie noorte tulemuste üle, on vajalik senisest enam pöörata tähelepanu Kuressaare jahisadamas toimuvale treeningtööle. See nõuab treeneritelt ja seltsi juhatuselt senisest läbimõeldumat tegevust. Vaatamata juhatuse ja treenerite kõige paremale tahtmisele on olnud ka mõni väiksem ebaõnnestumine.
Seda võiks kokku võtta kahe lausega.

Esiteks – eks tegijal juhtub nii mõndagi ja teiseks - ükski heategu ei jää karistamata. Kõige tähtsam on siiski see, et oskaksime lõppkokkuvõttes ise oma probleemidest õiged järeldused teha.

Hea on, et õnnestumiste pool on oluliselt mahukam. Esmakordselt saime noorte Eesti karikavõistluse ühe etapi korraldamise õiguse, millega seltsi liikmete ja peasponsori Roomassaare Sadam kaasabil ka edukalt hakkama saime.

Järelkaja põhjal võib öelda, et korraldasime Eestis parima noorte võistluse sellel aastal.
Meie noortest väärivad esiletõstmist Kaarel Kruusmägi, Brigitta Sepp, Aksel Artus, Risto Riim, Mihkel Tamm, Viljar Sepp, Aaro Pihel, Siim Hiie ja Erki Riim. Suurtulemustest tahan ära märkida Brigita Sepa 4. kohta Z8 MM-il ja Kaarel Kruusmägi 2. kohta Z8 EM-il. Lisaks veel Kaarel Kruusmägi Soome meistritiitel ja Põhjamaade meistrivõistluste II koht Zoom8 klassis.

Kodustel võistlustel tuli Optimistide nooremas vanusegrupis Eesti meistriks Aksel Artus ja vanemas grupis saavutas Mihkel Tamm teise koha. Hooaja lõpuks olid meie parimate kohad Eesti edetabelis Optimist klassis 1. Kaarel Kruusmägi, 2. Aksel Artus, 6. Risto Riim, 8. Mihkel Tamm ja seda 82 osaleja hulgas.

Z8 edetabelis saavutas Kaarel Kruusmägi teise ja Viljar Sepp kolmanda koha. Meie noorsportlased Kaarel Kruusmägi ja Brigita Sepp tunnistati lõppeva aasta parimateks. Eks ole see tunnustus kogu Saaremaa Merispordi Seltsile tervikuna.

Areng eeldab uusi paadiklasse ja koostööd

Kaks aastat tagasi otsustasime alustada uue paadiklassiga Zoom. Täna võib kindlalt öelda, et otsus osta kolm Zoom8 klassi paati oli õige. Vastavalt seltsi arengukavale on algaval hooajal plaanis alustada järjekordse uue paadiklassiga, kahemehe svertpaat 420-ga. See paadiklass võimaldab natuke suurematel ja vanematel poistel võistluspurjetamisega edasi minna. Ja kindlasti sobib see neile, kes soovivad rohkem meeskonnas purjetada, mida meil seni ei ole olnud pakkuda võimalik.

Tahaks ära märkida meie treeneri Argo Kruusmägi õppima asumist purjetamistreeneri kutse omandamise eesmärgil Tartu Ülikoolis. See annab tunnistust Argo sihikindlast soovist pikemas tulevikus treeneritööd hästi teha.

Meie liikmeskonnast veel nii palju, et Eesti Purjelauliidu üks tugevamaid klubisid, Saaremaa Surfiklubi astus SMS liikmeks, olles sellega esimene juriidilisest isikust liige meie seltsis. Kui Eesti purjetamismaastikku iseloomustab tihtipeale üksteisest lahku löömine, koostöö puudus, intriigid jne, siis sellel taustal asja vaadates oleme hakkama saanud mõneti erakordse sündmusega. Saaremaa Surfiklubi juhtidega oleme leidnud, et meil mõlematel on mida teine teisele pakkuda ja et sellest koostööst tõuseb kindlast meile mõlemale tulu.

Neid, kes on andnud märkimisväärse materiaalse panuse Saaremaa Merispordi Seltsi arenguks on rohkelt. Sponsorite üks kindel soov on kindlasti see, et seltsi tegevus ja raha kasutamine oleks läbipaistev ja sihipärane. Oleme selle poole pidevalt püüelnud. Vaadates täna meie toetajate rohkust võiks arvata, et meie tegevus vastab headele tavadele.
Soovin spordiklubidele ja kogu saare rahvale edukat ja tegusat uut aastat.

Andres Toom
SMS kommodoor

Meie Maa
30-12-2002
tagasi


Saaremaa Surfiklubi - Tallinna 12, Kuressaare 93813 - tel. 53474313 , 5092803 - info(ät)saaremaasurf(.)ee        webmaster

Klubi luguKes on klubisKus me surfameÕpetame sindki sõitmaMida meist kirjutatakseKõige tähtsamast