Klubi luguKes on klubisKus me surfameÕpetame sindki sõitmaMida meist kirjutatakseKõige tähtsamast
Avaleht
Avaleht
Anna teada, kus sõidad Rendi surfikama Osta klubi atribuutikat Kasulikud kohad Tule chattima Avalda arvamust, tõstata teema! Osta, müü, vaheta Kus, mis, millal? Võistluskalender Üritused Pildid
uudised

Tulevase Undva süvasadama suudmes varitsevad hiidlained
23.11.2000

Harilaiul 2001 a. oktoobris
Teadlased avastasid Saaremaa Undva süvasadama ekspertiisi tehes, et tuuled võivad kavandatava sadama lähedal üles paisutada lainemäed, mis tõusevad merepõhja kuju ning ilmastiku koosmõjude tõttu ligi 10 meetri kõrgusteks.
Kui mujal Saaremaa läänerannikul jääb lainetus ka tormi ajal suhteliselt väikeseks, siis just tulevase Undva sadama sissesõidu juures on võimalus anomaalse lainetuse tekkimiseks suurim.

Tugevate tormidega isegi 8 meetri kõrgusteks tõusvad avamerelained saavad Eesti Mereinstituudi teaduri Tarmo Soomere sõnul Saaremaa läänerannikul Undva nina ja Kiipsaare nuki juures merepõhja iseärasuste, hoovuste, tuule ja lainetuse koosmõjul niivõrd suure jõu, et muutuvad kuni kümne meetri kõrgusteks veemägedeks.

Kiipsaare nuki juures asuv Harilaiu peenra anomaalia, kus hiidlained võivad tekkida lausa Uudepanga lahte saabuvate laevade teel, hõlmab umbes 12 ruutkilomeetri suuruse ala. Kohe selle anomaalia vastas Undva nina lähistel on umbes 4,5-ruutkilomeetrine samade omadustega ohuala.

Oht laevaliiklusele

«Arvutused näitavad, et tavalisest kaks korda kõrgemate lainete tekkimiseks piisab seal lääne-loodetuultest, mis puhuvad ühtlaselt üle 20 meetri sekundis,» selgitas Soomere.

Tema sõnul on anomaalia tekke põhjuseks suhteliselt laugete nõlvadega veealune kõrgendik, mis avaldab pinnalainetele samasugust mõju nagu suurendusklaas valgusele.

«Soome laineuurijad on mõõtnud Estonia hukukoha lähistel aastate kaupa lainekõrgusi ning kaks rekordtulemust - peaaegu 8-meetrine oluline lainekõrgus - fikseeriti just möödunud aasta detsembris,» rääkis Soomere.

«Kõrgeimad üksiklained ulatusid siis 12 meetrini. Ka tuule kiiruse mõõtmised näitavad, et tuuled Läänemere piirkonnas tasapisi tugevnevad ning lainetus Läänemerel muutub kõrgemaks. Seega võivad ka Undval anomaaliad tekkida,» lisas ta.

Soomere ja temaga koos arvutusi teinud teadlaste hinnangu järgi tuleb Undva sadama rajamisel mõelda tavalisest rohkem meresõidu ohutusele ning selle tagamiseks ilmselt tormiste ilmadega laevaliiklus seisata.

«Üle 20 meetri sekundis puhuv lääne- või põhjatuul on Eesti rannikul täiesti tavaline nähtus. Näiteks Tallinna- Helsingi tavalaevaliiklust selline tuul ei sega,» rääkis Soomere.

«Kui aga Saaremaale sisse põikav Soome liinilaev üsna sadama lähedal kümnemeetriste lainete kätte jääks, ei tahaks selle kapteni nahas olla.»

Otsisid arvutusviga

Leitud anomaalia oli Soomerele ja tema kolleegidele niivõrd suur üllatus, et nad otsisid viga arvutusprogrammist, mida kasutades selle tulemuseni jõuti.

«Kõik viitas teaduslikule avastusele, aga oli niivõrd uskumatu, et arvutasime kõik tulemused mitu korda üle,» rääkis teadlane.

Soomere kasutas arvutusteks spetsiaalselt Läänemere tingimuste jaoks häälestatud lainemudelit WAM (sõnadest Wave Modelling) - arvutiprogrammi, mis arvutab avamerelainete omadused täpse tuuleprognoosi põhjal.

Tänapäeva kõige täiuslikuma merelaineid analüüsiva programmi on loonud kümneaastase töö tulemusena 30 maailma tippteadlast.

Soomere arvutusi kontrollis Tallinna Tehnikaülikooli emeriitprofessor Uno Liiv, kes hoopis teistsuguse mudeliga ning mitukümmend korda väiksema sammuga arvutades avastas ka Undva nina otsas asuva anomaalia, mida väiksema lahutusvõimega WAM alguses ei näidanud.

Ükski praegu kasutatav lainemudel ei suuda Soomere sõnul aga ennustada selliste anomaaliate läheduses kergesti tekkida võivaid erilise kujuga ning harukordselt kõrgeid üksikud hiidlaineid.

Need näevad välja nagu liikuvad veeseinad, on tavalistest lainetest enam kui kaks korda kõrgemad ning on teadlase andmetel uputanud mitmeid laevu Lõuna-Aafrika lähistel Agulhase hoovuse piirkonnas.Küllike Rooväli
Postimees
23-11-2000
tagasi


Saaremaa Surfiklubi - Tallinna 12, Kuressaare 93813 - tel. 53474313 , 5092803 - info(ät)saaremaasurf(.)ee        webmaster

Klubi luguKes on klubisKus me surfameÕpetame sindki sõitmaMida meist kirjutatakseKõige tähtsamast