Klubi luguKes on klubisKus me surfameÕpetame sindki sõitmaMida meist kirjutatakseKõige tähtsamast
Avaleht
Avaleht
Anna teada, kus sõidad Rendi surfikama Osta klubi atribuutikat Kasulikud kohad Tule chattima Avalda arvamust, tõstata teema! Osta, müü, vaheta Kus, mis, millal? Võistluskalender Üritused Pildid Trikid
surfiturg

LÕUNA SURFARID
lõuna surfarid
avaleht varustus opetused lohesurf jääsurf

---------------------------------
Tekkis viga !

 • SQL-päring ebaõnnestus [func: Structure::getOne]

 • SQL-päring ebaõnnestus [func: Structure::getOne]

  ---------------------------------

  08-04-2022 18:27   Autor: martti
  Mis imeasi see tiivafoil siis on? 

  Kui ajada jälgi tiivafoili arenguloos, siis läheb pilt kiiresti segaseks. Igal juhul tiib, kui selline oli juba pikalt olemas. Pilte ja videoklippe mitmesugustest prototüüpidest on internetis leida. Alati mainitakse leiutajana Tom Magruderit ja tema Wind Weaponi kaheksakümnendatest. See oli siis mastiga purjelaua külge kinnitatud linnutiiva imitatsioon.

   Hilisemast ajast on katsetatud käes hoitavaid purjelaua purje sarnaseid jäigal karkassil konstruktsiooniga Kitewing tiibu ja 2011 aastast Slingshoti asutaja Tony Logoszi lohesarnase konstruktsiooniga pumbatavat Slingwing tiiba.  Aga tavalise purjelaua või surfilaua liikuma panemiseks jäi nende tiibade veojõust natuke väheks ja ilmselt oli see ka füüsiliselt raske. Sobis pigem talisportlastele ja rulatajatele.

  Foili ja SUP laua arengutega olukord muutus ja Tony Logosz otsis oma prototüübi kapist välja. Üks versioon on, et otsiti võimalusi foilimise ohutumaks õppimiseks. Väidetavalt sai Tony 2015 aastal oma tiiva foililaual ka tööle. Aga siiski jäi leiutis veel neljaks aastaks seisma. Samal ajal mõlkusid sarnased mõtted juba ka teiste peades ja kui muutusid kättesaadavateks suured foilide esitiivad jõutigi loogilisele tulemusele. Tundub, et katsetajaid oli mitmeid. Tõeline plahvatus toimus pärast Flash Austini Youtube video avaldamist 2018 märtsis. Järgmisel hooajal olid Naishil ja Slingshotil juba esimesed versioonid varustusest saadaval.

   Pildil Flash Austin omavalmistatud tiiva ja SUP foiliga.

   
  Nii lohetajatel kui purjelauduritel tekib tiivafoili vaadates küsimus: miks? 

  Lühidalt leiab vastuse selles visuaalis.

  Foil on loomult effektiivne, vajab väga vähe veojõudu, mistõttu "jõuetu" tiib sobib komplekti suurepäraselt. Varustus on lihtne ja seda on vähe. Pole vaja trapetsit ega purjelauale omaseid pisividinaid.  Tiiva kasutatav tuuleulatus on väga suur, suurem kui lohel. Puhanguline tuul mõjutab tiiba vähem kui lohet või purje. Üleliigset veojõudu on lihtne välja lasta. Ei vaja suurt rigamisplatsi, vee peale saab minna igas võimalikus kohas. 

  Kui läheb lainesõiduks, siis tiivafoil pakub erakordselt palju rõõmu ka kehvemapoolsetes  tingimustes. Lainesõit saab uue tähenduse.  Tuule/laine suund ei ole enam nii oluline ja sobilikke tingimusi leiab sealt, kust pole varem osanud aimatagi.  Vabadust on rohkem, lainesõit ei ole  piiratud ainult allatuult liikumisega ja käib puhtalt laine jõul.

  Tiivafoil on turvaline. Õppimise käigus oht foiliuimede otsa kukkuda on kindlasti olemas, aga merehätta jäämine ei ole teema. Kui tiib katki läheb, saab üsna lihtsalt kaldale tagasi aerutada. Kui laualiiš katkeb ja laud minema läheb, jääb tiib ikka ujuvvahendiks ja seda saab kasutada allatuult triivimiseks. Tiivafoiliga on mõeldav isegi maatuulega sõitma minek. Lohe või purjelauaga on sarnased olukorrad palju keerulisemad. 

  Foilimist kirjeldatakse tavaliselt kui lendamist või vee kohal hõljumist. Paraleeli võib tuua ehk Back To The Future või Starwarsi filmides nähtud lendrula või motodega. Eks see üks eriline elamus on. Igaüks, kes on võimeline lohe- või purjelauasõitu õppima, saab hakkama ka foiliga. Aga, SELLE ÕPPIMINE EI OLE LIHTNE. Esiteks füüsiliselt on raske. Teiseks nõuab pühendumist. Õppimiskõverad on erinevad, mõni saab liikuma päevaga, mõnel läheb aasta. Mõnel tuleb teha valik, kas oma piiratud aeg kulutada selle uue ja ägeda alaga pusimisele või lihtsalt tunda end hästi, loobuda väljakutsest ja n.ö. triibutada lohega edasi. Hea uudis on see, et tiivafoil ei vaja õppimiseks ilmtingimata instruktorit. Saab netivideode abil iseseisvalt ka. Lohe õppimisega võrreldavaid ohte ega tehnilisi keerukusi pole. Halb uudis on see, et kindlasti on algul vaja suuremat n.ö. algajalauda ja lühemat foilimasti, millest kasvab jälle üsna kiirelt välja. 

  Kõige mugavam on tipptasemel emotsiooni ja muid vajaminevaid vidinaid osta muidugi Taavilt.  Vaata maui.ee


   
  18-01-2022 15:11   Autor: martti
  Meie omad LE kotkad said Häädemeeste Talvistel Meistrivõistlustel 14.jaanuaril korralikult tuule tiibadesse. Raigo 108,9 km/h ja Taho-Jaan 107,4 km/h maksimumkiirused, esikohad ja rekordid!!! Raigole esikoht ka võimsama lennutrajektoori  10,8m eest.
  taho-jaan.jpg

   
  28-11-2021 17:23   Autor: martti
  Björn Dunkerbeck kihutas purjelaua uueks kiirusrekordiks 103,67 km/h. 
  Test


   
  20-11-2021 18:42   Autor: martti
  Brian Talma, legend, veteran, De Action Man, SUP laua populariseerija jne. Midagi pole 25 aastaga muutunud, jätkuvalt glissis. Maailmas on palju surfirandu ja võib juhtuda, et ta Trepikale ei jõua. Kes tahab ühe meie aja ägedama surfariga patsu lüüa, peab kariibidele sõitma.
  Test
   
  04-07-2019 07:23   Autor: martti
  Selleks, et tüdrukute tähelepanu võita piisab lohetajale oma ilusa värvilise lohe pumpamisestki. Purjelaudurid peavad palju  rohkem vaeva nägema. Siin mõned näpunäited: 
   
  03-07-2019 12:13   Autor: sven
  Mõnest mehest saab juba tema eluajal legend :-)


   
  28-05-2019 19:52   Autor: martti
  1949 aastal leiutati Stalini käsul NLiidu Teaduste Akadeemia Kõrgmolekulaarsete Ühendite Instituudi laboris kiud, millele ei leidunud välismaist analoogi. Nime LAVSAN sai see venekeelse  "лаборатории Института высокомолекулярных соединений Академии наук СССР" esitähtedest. Tõsi küll, sama asja olid ameeriklased patenteerinud juba varem ja jõudnud anda sellele turumajanduse loogikast tulenevalt mitmeid kõlavaid kaubamärginimetusi. Enam tunnevad purjesportlased dacron`i  nime ja teavad, kuidas sellest õmmeldud purjed erinesid lavsaanpurjedest. Tõepoolest nii (välja)venivat purjematerjali nagu lavsaan lääneriikides ei tehtud. Heal lapsel on palju nimesid:   terylene, tergal,  tetoron, mylar jne. Kõige selle taga on nüüdseks ligi 80 aastat tagasi sünteesitud polüetüleen tereftalaat.  Just seesama polümeer, millest on valmistatud kogu plastiktaara ehk PET pudelid ja palju muud meie ümber, mida ei pane enam tähelegi. 

  Lohetajate silmad lähevad suureks iga paari aasta tagant, kui Teijingi tehas mõne uue kanga välja laseb. T9600, D2, Trinity, Quad-tex- ikka seesama polüetüleen tereftalaat.  Chang-Ho tehasest tuleb 2DR ja tõenäoliselt mõnest Hiina garaazist veel kümme erinevat. Lohede tootjad haibivad muidugi iga uuendust kui revolutsiooni. Tegelikult.. kanga arendus selle  kärisemiskindluse, kaalu ja eluea pikkuse kategooriates tundub olevat juba kompromisside tasemel. Netist võib leida kangaste kohta õige vastakaid arvamusi. Suurepärast effekti lohe eluea pikendamisel annavad pigem mitmesugused spreid UV ja liiva eest kaitsmiseks. Tehasest tulnud uutel lohedel on sedsorti keemia peale lastud, aga mis liigub, see kulub. Lõuna-Eesti loherahvas pole neid tooteid veel korralikult avastanud, aga pole seda päikest ka ju õieti ja liivagi on vaid Kauksis.  

  Kontrollimata andmetel on ehitatud Teijingi tehase kõrvale euroopast pärit PET taara ümbertöötlemiseks vabrik. Piltlikult öeldes ühest otsast kallatakse konteineritäis kokkupressitud taarat sisse ja teisest tulevad välja kenasti rulli keeratud kiiskavad 2019 aasta lohed ja purjed. On ikka kavalasti välja mõeldud.  :)   


   
  18-05-2019 03:59   Autor: martti
  Mina rumal arvasin, et mu õitsele puhkenud elujõud ja nooruslik säde on tulnud rohkest puuvilja tarbimisest ja igapäevasest surfist. Hoopiski mitte!! Uuemad teaduslikud uuringud on tõestanud justnimelt aftersurfi imettegevat toimet elus- ja isegi eluta organismidele. Pildil oleva 75+ eluaastates Cabarete ikooni Poppi silmapaistvas vitaalsuses võib muidugi oma osa olla ka palmi külge naelutatud Neitsi Maarjal.


   
  02-05-2019 04:50   Autor: martti
  Paadunud lohesurfari meelest võib purjelauasõit küll tunduda väljasureva spordialana, aga see ei ole teps mitte. Peale seda, kui Taavi sel kevadel foili alla kruvis, peab tõdema Galileo Galilei kuulsa ütluse "Eppur si muove" paikapidavust. Head nimepäeva Maia, Maie, Maiu ja maui.ee !    
   
  25-04-2019 17:58   Autor: martti
  Kuidas toimetada surfamisega seonduvas keeleruumis, kus kogu mõjutav keskkond on läbivalt inglisekeelne? Keel on elav ja elu leiab oma raja nii või teisiti. Merendussõnavara on meil pärit peamiselt hollandi keelest ja ulatub otsapidi ladina keelde. Laenamine iseenesest ei ole halb. Peab lihtsalt järgima emakeele loogikat.
   
  1.Tuleks hoiduda juba olemasolevate sõnade laenamisest. Kui meil on lohe, siis kite ei ole valikus.

  2. Eesti keele kirjapilt on foneetiline. Hääldame nii, nagu on kirja pandud. Kõigi laenamiste juures tuleb algusest peale pöörata tähelepanu sellele, kuidas on võimalik inglisekeelset kirjapilti eestindada (juhul, kui tõlkimine pole võimalik.) Selleks on omad mugandamise põhimõtted. Vahel on see lihtne, vahel tekivad värdsõnad. Mina eelistaks leash võimaliku eestinduse "liiš" asemel kasvõi ohelikku. Mugandamine või tõlkimine ei ole alati mõistlik. Kusagil on tasakaalupunkt, millest alates on targem kasutadagi tsitaatsõnu või termineid. Siiski, mida vähem viimaseid, seda parem.

  3. Segakeelne väljendus, kus tekstis on mitu keelt omavahel suvaliselt pooleks põimitud mõjub üldjuhul halvasti. Võõrkeelsete ehk tsitaatsõnade kasutamisel tuleb need märkida kaldkirjas. Kui see ei ole võimalik, siis jutumärkides. Korrektne käänamine käib ülakomaga. Viide.

  4. Inglise keel ei peaks muutma eesti keele reegleid. Mitmel pool on mulle silma jäänud läbiva suure algustähe inglisekeelepärane  kasutamine. Iseenesest väike asi, aga rikub üldmulje. Viide reeglitele.

  Kokkuvõtteks. Surfamine on lahe. Korrektne emakeel ei peaks olema tüütu kohustus või relikt.  Soovin kõigile selles vallas loomingulisust ja mängurõõmu. Aitähh kiire tagasiside eest neile, kellele teema korda läheb ja kes aitasid nupukesest liigse emotsiooni maha laadida.         

   

  vaata kõiki uudiseid


 •  Tuulemõõtur Võrtsul

   Tuulemõõtur Räpinas

   EMHI prognoos

   meteo.physic Tartus

   gismeteo Tartu 3 päeva

   Windguru Võrtsjärv

   Windguru Räpina

   Meteo.pl

   Weatheronline

   yr.no Tartu

   storm.no

   Windfinder

   Surfijututuba ja lohejututuba - uudised otse merelt.

  IMG_20190428_095758.jpg
   
  20190327_145330.jpg
   
  ekrenaut2.jpg
   

      Webmaster  Saaremaa Surfiklubi - Tallinna 12, Kuressaare 93813 - tel. 53474313, 5092803 - info(ät)saaremaasurf(.)ee        webmaster

  Klubi luguKes on klubisKus me surfameÕpetame sindki sõitmaMida meist kirjutatakseKõige tähtsamast